Protezy na implantach – dobra alternatywa protez ruchomych

Protezy na implantach są wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych protez. W przeciwieństwie do standardowych protez te mocowane na implantach są lepiej dopasowane, zapewniają większy komfort i są o wiele trwalsze. Mogą służyć nam przez długie lata.

Protezy zębowe na implantach – dostępne rodzaje zabiegów

Implanty - protezaZabieg mocowania protez zębowych na implantach składa się z kilku etapów i jest dobierany w zależności od rodzaju ubytku. Protezy zębowe na implantach doskonale nadają się do uzupełnienia znacznych ubytków w uzębieniu i całkowitego braku uzębienia, czyli tzw. bezzębia. Nawet jeśli u pacjenta wystąpiło cofanie się kości, nadal możliwe jest założenie protezy na implantach.

Niezależnie od rodzaju zabiegu pierwszym krokiem jest konsultacja w gabinecie stomatologicznym. Podczas niej lekarz przeprowadzi wywiad i oceni rzeczywisty stan jamy ustnej. Zabiegi, jakie możemy spotkać w gabinetach stomatologicznych to:

  • Protezy na implantach stałe – rozwiązanie stosowane przy bezzębiu. Stomatolog umieszcza implanty w żuchwie i szczęce. Później implanty pozostawiane są do całkowitego wygojenia, a pacjent otrzymuje zastępczą nakładkę protetyczną. Następnym etapem jest umieszczenie łączników, do których mocowana będzie proteza. Ten rodzaj protezy jest umieszczony na stałe.
  • Protezy na implantach ruchome – protezy stosowane przy całkowitym braku uzębienia i  znacznych częściowych ubytkach w uzębieniu. Od protezy stałej różni się tym, że wymaga mniejszej ilości implantów. Zastosowane są tutaj także inne łączniki, które umożliwiają swobodne wyciąganie protezy. Najczęstszymi sposobami łączenia protezy ruchomej z implantami są:
    • zatrzaski kulowe,
    • zatrzaski Locator,
    • belka Doldera.

Każdy zabieg mocowania protezy na implantach odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, więc jest całkowicie bezbolesny. W niektórych skrajnych przypadkach pacjent może zostać poddany narkozie.

Protezy na implantach – rodzaje implantów

Protezy na implantach są estetycznym i trwałym rozwiązaniem, gdy mamy ubytki w uzębieniu. Jednak istotny jest także materiał, z którego wykonane są implanty, ponieważ to właśnie one zostają na stałe umieszczone w naszym organizmie.

Rodzaje implantów stomatologicznych:

  • Implanty tytanowe – najpopularniejszy surowiec stosowany do produkcji implantów. Metal ten jest wytrzymały i obojętny dla naszego organizmu. Stosowany przy protezach stałych, ruchomych i mostach. Wadą takich implantów może być ich kolor. Przy obniżającej się linii dziąseł implant będzie wyglądać nieestetycznie.
  • Implanty cyrkonowe (ceramiczne) – wykonane z tlenku cyrkonu, który jest dobrze odbierany przez organizm. Przypomina ludzką kość i jest odporny na ścieranie.

Protezy zębowe na implantach – ceny zabiegów

W gabinecie stomatologicznym proteza zębowa na implantach ceni się bardzo wysoko. Koszty zabiegu wahają się w okolicach kilku tysięcy złotych. Na cenę wpływać będzie nie tylko rodzaj zabiegu, ale także materiał, z którego zostaną stworzone protezy zębowe na implantach. Ceny trzeba indywidualnie konsultować bezpośrednio u stomatologa. Pamiętajmy o tym, że koszt samego zabiegu i protezy to nie wszystko, musimy doliczyć do tego jeszcze koszty wizyt przygotowawczych i kontrolnych.