Zmarszczki wokół ust i domowe sposoby na ich likwidację

Zmarszczki wokół ust zazwyczaj nie pojawiają się jako pierwsze, ale i tak potrafią dodać lat. Zaliczają się do nich zarówno bruzdy nosowo – wargowe, jak i zmarszczki palacza. Te pierwsze są wynikiem grymasów, szczególnie uśmiechu. Zmarszczki palacza to głównie efekt składania ust w dzióbek, dlatego też najprędzej pojawiają się u osób uzależnionych od nikotyny. Jak każde zmarszczki, także te powstające w okolicach ust, związane są z wiotczeniem skóry, utratą kolagenu oraz rozciąganiem skóry przez grymasy.

Choć już powstałych linii nie da się zupełnie pozbyć, to w zwalczaniu zmarszczek wokół ust domowe sposoby stanowią najważniejszy element. To właśnie codzienne nawyki i sumienna pielęgnacja stanowią o sukcesie i długofalowych efektach. Aby zapobiec powstawaniu zmarszczek, a także pozbyć się już istniejących, należy pamiętać o codziennym stosowaniu odpowiednich kosmetyków.

Zmarszczki wokół ust – domowe sposoby

Wybierając krem dobrze jest sięgać po te, które zawierają jak najwięcej substancji nawilżających, odżywiających i regenerujących (np. krem przeciwzmarszczkowy Richevon). Z wiekiem, już po 18. roku życia, skóra traci kolagen. To jedna z przyczyn powstawania zmarszczek. Dlatego też, warto sięgać po kremy zawierające kolagen oraz witaminę C, która przyśpiesza jego syntezę. Wśród składników możemy też poszukiwać witaminy E, olejków, czy koenzymu Q10.

Część kosmetyków szybko i w prosty sposób możemy wykonać w domu. Zamiast używać zakupionego w sklepie toniku, wystarczy przemywać twarz wodą różaną. Kosztuje kilkanaście złotych, dostać ją można w aptekach, sklepach orientalnych, z ekologiczną żywnością i kosmetykami. Jej dobroczynne właściwości od wieków doceniają kobiety na Dalekim Wschodzie. Woda różana nawilża, napina skórę, przyśpiesza regenerację komórek, jest hipoalergiczna i bardzo łagodna. Codzienne stosowanie zaowocuje gładką, nawilżoną, promienną cerą.

Inną domową recepturą jest prosta w wykonaniu maseczka. Wystarczy biała glinka oraz olejek arganowy. To solidna porcja witamin i minerałów, która odżywia, napina, regeneruje i nawilża skórę. Oba składniki należy wymieszać tak, aby otrzymać konsystencję ciasta. Maskę trzymamy na twarzy przez około 20 minut. Aplikować ją należy 1 – 2 razy w tygodniu, aby zauważyć efekty.

Zmarszczki wokół ust (zmarszczki palacza) bardzo trudno zakryć. Zazwyczaj jest ich wiele, tworzą drobną pajęczynkę, a skóra w tym miejscu nieustannie pracuje. Choć makijaż nie wymaże zmarszczek niczym gumka myszka, to jest w stanie nieco zmniejszyć ich widoczność. Po pierwsze bez względu na to, czy używamy kosmetyków kolorowych, czy też nie, musimy użyć kremu nawilżającego. Na tak przygotowaną skórę warto nałożyć bazę. Tak naprawdę większość baz pod makijaż opiera się na silikonach. Baza sprawi, że zmarszczki zostaną wypełnione, a struktura skóry będzie gładka. Podkład nałożony na bazę stworzy równomierną strukturę. Wśród podkładów najlepiej wybrać zastygający, ale nie matujący. Zbyt wodnisty kosmetyk może zbierać się w zmarszczkach. Makijaż należy zawsze przypudrować cienką warstwą, najlepiej pudru HD. Ponownie, nieprzypudrowany, płynny kosmetyk zbierze się w załamaniach skóry i tylko podkreśli zmarszczki. Puder HD będzie najlepszym wyborem, ponieważ rozproszy światło, tworząc wrażenie gładkiej cery. Wypracowanego efektu nie powinien popsuć makijaż ust. Nie powinien on dodawać lat. Wraz z wiekiem usta tracą pigment i stają się blade. Dlatego też pomadki oraz błyszczyki w kolorze bardzo jasnym, cielistym oraz szaro – fioletowym dodadzą lat. Jeżeli na naszej twarzy pojawiły się oznaki starzenia, zwłaszcza w okolicach ust, wypierajmy kolory naturalne (w naturalnym kolorze ust) lub głębokie (czerwony, karminowy).

Dbając o skórę w domowych warunkach możemy odjąć sobie kilku lat. Zadbana cera odwdzięczać się będzie coraz bardziej, wraz z upływającym czasem. Zmarszczki będą pojawiać się nieco wolniej, skóra dłużej będzie jędrna, gładka i pełna blasku. Warunkiem jest codzienna, sumienna pielęgnacja oraz unikanie niezdrowych nawyków.